Fundacja
Mecenat Kultury
Łączymy artystów i mecenasów,
tworząc przestrzeń dla twórczości.
Fundacja Mecenat Kultury to dynamiczna organizacja pozarządowa, której misją jest wspieranie i rozwój działalności kulturalnej, artystycznej i twórczej na każdym etapie. Budujemy trwałe relacje między mecenasami kultury a artystami, tworząc przestrzeń dla wzajemnej współpracy i inspiracji.
Naszym priorytetem jest wspieranie wartościowych wydarzeń kulturalnych, które mogą odbywać się zarówno lokalnie, jak i na arenie międzynarodowej. Przybliżamy twórczość polskich artystów odbiorcom na całym świecie, promując unikalne dziedzictwo polskiej kultury w różnorodnych miejscach – od małych społeczności po globalne sceny artystyczne.
Łączymy twórców i artystów, stwarzając warunki do wymiany doświadczeń oraz rozwoju. Współpracujemy z firmami, instytucjami, fundacjami i osobami prywatnymi, którzy wspierają polską twórczość, umożliwiając jej dalszy rozwój.
Nasza działalność to także promocja wiedzy o kulturze, sztuce i historii. Wspieramy artystów i twórców, pomagając im rozwijać swoje talenty i realizować marzenia.
Zespół Fundacji Mecenat Kultury posiada wieloletnie doświadczenie w organizacji wydarzeń artystycznych oraz współpracy z instytucjami kultury i mediami, a także w twórczości i kreacji artystycznej, co pozwala nam realizować ambitne projekty z sukcesem.

— Czy wiesz, że?
Słowo “mecenat” pochodzi od imienia Gajusza Cilniusza Mecenasa, rzymskiego patrycjusza, który był opiekunem artystów i poetów w starożytnym Rzymie.
Nasz Zespół
Lidia Sadowska-Fryszer
Prezes Zarządu
Lidia Sadowska-Fryszer jest producentką filmową z doświadczeniem w realizacji filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych oraz teledysków i projektów teatralnych. Ukończyła Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie. Jej filmy były prezentowane na wielu ważnych festiwalach, m.in. w Gdyni, Cannes, Chicago, Los Angeles czy na Camerimage. Pracowała przy produkcjach takich jak Światło nocy i Na wieży Babel w reżyserii Marii Wróż-Prusiewicz, czy Pre Mortem – filmie z gwiazdorską obsadą, które zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia.
Wśród jej realizacji znajdują się także teledyski tworzone zarówno dla polskich artystów (m.in. Kasia Popowska, Aro Kłusowski, Rafał Brzozowski), jak i zagranicznych wykonawców z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych (Andrew Bayer, L-WIZ). Współpracowała z dużymi wytwórniami muzycznymi, takimi jak Universal Music Polska, zajmując się zarówno stroną produkcyjną, ale również scenografią, kostiumami czy lokalizacjami zdjęciowymi.
Poza działalnością produkcyjną, aktywnie angażuje się w projekty wspierające kulturę. Jest prezeską Fundacji Mecenat Kultury, której celem jest promocja polskich artystów i wydarzeń kulturalnych, a także tworzenie przestrzeni do współpracy między twórcami a mecenasami. Pełni też funkcję wiceprezeski Polish Film Festival Denver – wydarzenia, które prezentuje polskie kino w Stanach Zjednoczonych i wspiera jego promocję wśród międzynarodowej publiczności.
Na co dzień Lidia Sadowska-Fryszer realizuje nie tylko projekty filmowe, ale także różnorodne wydarzenia artystyczne – od koncertów i wystaw, po spektakle teatralne i premiery filmowe. Łączy umiejętności organizacyjne z doświadczeniem produkcyjnym, co pozwala jej prowadzić projekty na różnych etapach – od koncepcji, przez realizację, aż po promocję. Współpracuje z artystami, instytucjami i partnerami branżowymi, dbając o sprawny przebieg prac i wysoki poziom artystyczny każdego wydarzenia.
Magdalena Sasal
Wiceprezes Zarządu
Była związana m.in. z Muzeum Wojska Polskiego, czy Muzeum Katyńskim w Warszawie, gdzie zajmowała się współpracą i promocją polskiej kultury i historii na arenie międzynarodowej. Dotychczas współpracowała z wieloma muzeami i instytucjami kultury, m.in. na Ukrainie, Łotwie, Estonii, Francji, Hiszpanii czy też Gruzji, gdzie prezentowała wystawy oraz prowadziła szkolenia dotyczące integracji między instytucjami.
Uczestniczka konferencji i prezentacji dotyczących wdrażania programów edukacyjnych oraz promocji miejsc z sektora tzw. „mrocznej turystyki”. Autorka publikacji i artykułów wydawanych przez Międzynarodowy Komitet Muzealniczy ICOMAM.
Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym o dzieciach ofiar zbrodni katyńskiej, gdzie głównym punktem jest uniwersalizm historyczny i jej odbicia we współczesnym świecie.
Kocha sztukę, zwłaszcza rzeźbę i działania performatywne, głównie taniec oraz pokrewne mu dziedziny wykorzystujące ruch i ciało człowieka. Marzy by opłynąć świat i odnaleźć miejsca w których jeszcze nikogo nie było.
Odznaczona Srebrną Odznaką Ministra Obrony Narodowej Estonii za promowanie polskiej historii i kultury w Estonii.
Ma trzech synów i stara się ich wychować na ludzi którzy nigdy nie przestają marzyć.
Maciej Fryszer
Członek Zarządu
Maciej Fryszer to specjalista z wieloletnim doświadczeniem w obszarze kreacji wizualnej i multimedialnej, obejmującym fotografię, film, projektowanie graficzne oraz tworzenie treści marketingowych. Od lat realizuje kompleksowe projekty – od koncepcji kreatywnej po finalną produkcję – zarówno w środowisku agencyjnym, jak i jako freelancer. Jego kompetencje obejmują zaawansowaną obsługę narzędzi graficznych wykorzystywanych w projektowaniu materiałów wizualnych i produkcji wideo, a także znajomość procesów przygotowania do druku oraz tworzenia stron internetowych. Posiada doświadczenie w kompleksowej realizacji projektów zarówno w ramach rozbudowanych kampanii promocyjnych, jak i dokumentacji wydarzeń czy projektów artystycznych.
Maciej Fryszer od wielu lat związany jest także z branżą lotniczą i turystyczną. Realizował działania obejmujące komunikację zewnętrzną i wewnętrzną, tworzenie materiałów promocyjnych, prowadzenie kanałów społecznościowych, a także produkcję filmów i sesji zdjęciowych.
Jako freelancer realizuje projekty dla klientów z różnych obszarów – od sektora kultury i sztuki, przez branżę FMCG, po linie lotnicze. Współpracuje przy tworzeniu, kompleksowych projektów graficznych, kampanii marketingowych oraz treści multimedialnych. identyfikacji wizualnych i wielu innych. Jego prace charakteryzuje dbałość o estetykę, funkcjonalność i spójność komunikacyjną – zarówno w projektach komercyjnych, jak i tych tworzonych dla organizacji kulturalnych i społecznych.
Sebastian Korczak
Członek Zarządu
Sebastian Korczak to polski filmowiec, reżyser, operator kamery i producent. Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, absolwent wydziału dziennikarstwa i komunikacji społecznej w spec. reżyseria i produkcja filmowa.
Sebastian Korczak współpracował z czołowymi instytucjami w Polsce, takimi jak Narodowe Centrum Kultury, oraz z prestiżowymi placówkami za granicą, w tym z Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie w USA. Jego prace obejmują projekty dokumentalne i marketingowe, w których łączy pasję do opowiadania historii z profesjonalizmem, przyczyniając się do promocji kultury i historii na arenie międzynarodowej.
W 2015 roku nagrodzony nagrodą upbinczości za film dokumentalny „To nie koniec drogi” na festiwalu w Koszalinie.
Filmografia obejmuje takie tytuły jak „Superheros” (2022), „Jeśli czytasz te słowa” (2015) oraz „To tylko komedia” (2014)
Współpracuje z międzynarodowymi zespołami redakcyjnymi, dostarczając unikalne narracje wizualne do swoich projektów. Specjalizuje się w tworzeniu filmów dokumentalnych, szczególnie dotyczących stref kryzysowych i kwestii społecznych. Pracował nad różnymi projektami, w tym dokumentem o wpływie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i kryzysie uchodźczym na Ukrainie, który relacjonował dla Bloomberg, w tym wizytę prezydenta USA Joe Bidena na granicy.
Sebastian Korczak jest zaangażowany w sprawy społeczne i kulturalne, pełniąc funkcję członka zarządu Fundacji Mecenat Kultury. Działa aktywnie na rzecz promowania kultury i wspierania artystów. Ponadto, jest redaktorem i twórcą portalu Istoria.tv, który koncentruje się na tworzeniu i udostępnianiu treści dokumentalnych oraz historycznych
Korczak prowadzi również działalność komercyjną, tworząc reklamy i treści marketingowe wideo poprzez swoją firmę produkcyjną Media Crew współpracując z dużymi korporacjami oraz instytucjami rządowymi.
Arleta Olendrowicz
Członek Zarządu